Zasady organizacji i prowadzenia zajęć w semestrze zimowym w roku akademickim 2020/2021
Zarządzenie 1/2021sm
Zgodnie z zarządzeniem 9 Rektora UW z dnia 18 stycznia 2021 oraz zaleceniami Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia – KJD określa zasady organizowania zdalnych zajęć dydaktycznych. Po konsultacjach I po uwzględnieniu opinii studentów zarządzam następującą organizację zajęć dydaktycznych na kierunku studia miejskie.
- Co do zasady, zajęcia prowadzone są synchronicznie – w czasie rzeczywistym – zgodnie z obowiązującym planem zajęć. W praktyce co najmniej połowa zajęć powinna odbyć się synchronicznie. Zajęcia prowadzone w formie synchronicznej w uzasadnionych merytorycznie przypadkach mogą zawierać komponent asynchroniczny, pod warunkiem zachowania jednolitości w obrębie danego przedmiotu. Wszystkie ewentualne zmiany w planie zajęć mogą być wprowadzone po uzyskaniu zgody KJD. O odwołanych zajęciach (np. choroba prowadzącego) należy poinformować niezwłocznie Kierownika dziekanatu (skrzypczuk@uw.edu.pl) i koordynatora przedmiotu lub bloku zajęć
- Zajęcia dydaktyczne są prowadzone z wykorzystaniem jednolitych narzędzi informatycznych:
Platforma Zoom
Google G-Suite (pakiet narzędzi dostępny na pracowniczym koncie pocztowym), w tym:
- Google Meet – wideokonferencje, wykłady, konwersatoria, seminaria – do 100 osób dyskutujących
- Jamboard – wirtualna tablica
- Classroom – tworzenie, dystrybucja i ocena zadań w formie elektronicznej
- Drive – udostępnianie (współdzielenie) plików
- Zaleca się , aby w ramach jednego przedmiotu (wykład, ćwiczenia, konwersatoria) korzystać z tego samego narzędzia informatycznego.
- Studenci spędzają dużo czasu przed komputerem (w niektóre dni od 8.00 do 18.00); nie wolno przeciągać zajęć poza wyznaczony czas. Zaleca się stosowanie różnych form, robienie przerw oraz dostosowanie wymagań programowych do zdalnej formy zajęć.
- Na zajęciach obowiązkowych, na których sprawdzana jest lista obecności (proseminaria, seminaria, ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty) studenci mają włączone kamery.
- Nagrywanie zajęć nie jest wymagane – pozostawione jest do decyzji prowadzącego (należy poinformować studentów, że zajęcia są rejestrowane). Wszystkie prezentacje powinny mieć tytuł, który pozwoli na jednoznaczną identyfikację (np. Korotaj – Kokoszczyńska, Historia Odkryć Geograficznych -OGUN, czwartek godz. 8.00).
- Pracownicy i studenci na zajęciach korzystają z kont poczty elektronicznej o domenie @uw.edu.pl i @student.uw.edu.pl.
- Dyżury dydaktyczne mogą odbywać się w stałych terminach zapisanych w USOS – zamiast nr sali podaje się link do spotkania zdalnego lub przebiegać w formie indywidualnych konsultacji mailowych i on-line ustalonych pomiędzy studentem a prowadzącym.
- Do przeprowadzania egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym stosuje się następujące narzędzia informatyczne: Platforma Kampus UW, Google G-Suite, w szczególności Google Meet do przeprowadzenia egzaminów i zaliczeń ustnych.
- W danej sesji egzaminacyjnej (głównej lub poprawkowej) obowiązuje jedna forma egzaminu lub zaliczenia z danego przedmiotu. Zaliczenia i egzaminy ustne nie są rejestrowane.
- Koordynatorem ds. egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym dla kierunku studia miejskie jest dr Jarosław Suchożebrski (jsuch@uw.edu.pl).
- Osoby, które mają problemy z łączem internetowym, dostępnością do komputera – mogą prowadzić zajęcia z budynku WGSR. Rezerwacji sali dydaktycznej dokonuje się u Kierownika dziekanatu.
Kierownik Jednostki Dydaktycznej
Maria Korotaj – Kokoszczyńska