Zasady organizacji i prowadzenia zajęć w semestrze zimowym w roku akademickim 2020/2021

Zarządzenie  1/2021sm

Zgodnie z zarządzeniem 9 Rektora UW z dnia 18 stycznia 2021 oraz zaleceniami Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia – KJD określa zasady organizowania zdalnych zajęć dydaktycznych. Po konsultacjach I po uwzględnieniu opinii studentów zarządzam następującą organizację zajęć dydaktycznych na kierunku studia miejskie.

1. Co do zasady, zajęcia prowadzone są synchronicznie – w czasie rzeczywistym – zgodnie z obowiązującym planem zajęć. W praktyce co najmniej połowa zajęć powinna odbyć się synchronicznie. Zajęcia prowadzone w formie synchronicznej w uzasadnionych merytorycznie przypadkach mogą zawierać komponent asynchroniczny, pod warunkiem zachowania jednolitości w obrębie danego przedmiotu. Wszystkie ewentualne zmiany w planie zajęć mogą być wprowadzone po uzyskaniu zgody KJD. O odwołanych zajęciach (np. choroba prowadzącego) należy poinformować niezwłocznie Kierownika dziekanatu (skrzypczuk@uw.edu.pl) i koordynatora przedmiotu lub bloku zajęć
  2. Zajęcia dydaktyczne są prowadzone z wykorzystaniem jednolitych narzędzi informatycznych:

Platforma Zoom

Google G-Suite (pakiet narzędzi dostępny na pracowniczym koncie pocztowym), w tym:

• Google Meet – wideokonferencje, wykłady, konwersatoria, seminaria – do 100 osób dyskutujących
  • Jamboard – wirtualna tablica
  • Classroom – tworzenie, dystrybucja i ocena zadań w formie elektronicznej
  • Drive – udostępnianie (współdzielenie) plików
  1. Zaleca się , aby w ramach jednego przedmiotu (wykład, ćwiczenia, konwersatoria) korzystać z tego samego narzędzia informatycznego.
  2. Studenci spędzają dużo czasu przed komputerem (w niektóre dni od 8.00 do 18.00); nie wolno przeciągać zajęć poza wyznaczony czas. Zaleca się stosowanie różnych form, robienie przerw oraz dostosowanie wymagań programowych do zdalnej formy zajęć.
  3. Na zajęciach obowiązkowych, na których sprawdzana jest lista obecności (proseminaria, seminaria, ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty) studenci mają włączone kamery.
  4. Nagrywanie zajęć nie jest wymagane – pozostawione jest do decyzji prowadzącego (należy poinformować studentów, że zajęcia są rejestrowane). Wszystkie prezentacje powinny mieć tytuł, który pozwoli na jednoznaczną identyfikację (np. Korotaj – Kokoszczyńska, Historia Odkryć Geograficznych -OGUN, czwartek godz. 8.00).
  5. Pracownicy i studenci na zajęciach korzystają z kont poczty elektronicznej o domenie @uw.edu.pl i @student.uw.edu.pl.
  6. Dyżury dydaktyczne mogą odbywać się w stałych terminach zapisanych w USOS – zamiast nr sali podaje się link do spotkania zdalnego lub przebiegać w formie indywidualnych konsultacji mailowych i on-line ustalonych pomiędzy studentem a prowadzącym.
  7. Do przeprowadzania egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym stosuje się następujące narzędzia informatyczne: Platforma Kampus UW, Google G-Suite, w szczególności Google Meet do przeprowadzenia egzaminów i zaliczeń ustnych.
  8. W danej sesji egzaminacyjnej (głównej lub poprawkowej) obowiązuje jedna forma egzaminu lub zaliczenia z danego przedmiotu. Zaliczenia i egzaminy ustne nie są rejestrowane.
  9. Koordynatorem ds. egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym dla kierunku studia miejskie jest dr Jarosław Suchożebrski (jsuch@uw.edu.pl).
  10. Osoby, które mają problemy z łączem internetowym, dostępnością do komputera – mogą prowadzić zajęcia z budynku WGSR. Rezerwacji sali dydaktycznej dokonuje się u Kierownika dziekanatu.

Kierownik Jednostki Dydaktycznej

Maria Korotaj – Kokoszczyńska